Ortalıkta görünmüyorsam ya blog tasarımı yapıyor ya da kişisel meselelerimle uğraşıyorumdur.Belki de uzaylılar tarafından kaçırılmışımdır, kim bilir?

Pazar, Ocak 21, 2018

Dekoratif Yastık Yapımı

Sawako kuronuma Pazar, Ocak 21, 2018
Merhabalarrrr!  Karabatak gibi bir görünüp bir kaybolduğumun farkındayım ama yoğunluktan buralara arada sırada uğrar oldum.Bu seferki uğrama yazısı da bloguma konuk olan Kiraz Kahve'ye ait. Kiraz Kahve'ye blogum için bu yazıyı hazırladığı için teşekkür edip sizi onun yazısıyla baş başa bırakıyorum.Unutmayın siz de bloguma misafir yazar olmak istiyorsanız bana bogurtlenrecelimiz@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz."Küçük değişikliklerle bulunduğumuz ortamları hareketlendirmek, farklı bir hava vermek elimizde. Bu değişiklikleri kendi el emeğiyle yapınca insan, yaşanmışlık katıyor yuvasına.. 
Ben oturma odamızda capcanlı renkler görmek istedim bu kış. Yastıklar çok ideal bunun için. Soğuk havalara yumuşacık polar kumaş yakışır dedim. Pudra pembe koltuklarımıza sarı ve gri renkli, bal kabağı ile top arası tatlı yastık kılıfları diktim. İçlerini boncuk elyafla doldurdum. İstediğimde direk makineye atabileceğim bu yastıkları, ileride çocuk odasında da kullanabilirim. 

Dikiş makineniz varsa bu sevimli yastıklardan siz de yapabilirsiniz, hem de çok kolay yastık yapması! Basit dikiş teknikleri bilmek yeterli. Yastıkları biçerken şablon kullandım, yap-bozu tamamlar gibi diktim. Siz de sıcacık yuvanıza, öğrenciyseniz odanıza yastık dikebilirsiniz. Neden olmasın ki? 

İnternetten top şeklinde yastık kılıfı şablonu indirdim ve yazıcıdan çıkardım. Biri büyük biri küçük iki farklı boy yastık kılıfı şablonu bu. Ama illa ki şablona ihtiyacınız yok, pekala bu basit çizimi cetvel veya bir tabakla yapmak da mümkün. 

Sarı renkte 2 tane büyük yastık kılıfı, gri renkte 4 tane küçük yastık kılıfı diktim.
Şablonun kalıbını çıkarıp kumaşa çizdim.

Her yastık dikimi için 12 parçaya ihtiyaç var. Eğer isterseniz en üst kısımlarına yuvarlaklar da dikebilirsiniz. Ben bir tanesine yaptım sadece. Yastıkların tepelerindeki dikişlerin görünmesi daha çok hoşuma gitti. Bir yastığı dikmek için:

Önce 3 parçayı birbirine diktim.

Sonra 3 parça daha birbirine diktim. Bu dikmiş olduğum iki kenarı birleştirip top şeklinin yarısını oluşturdum. 

Aynı işlemleri tekrarladım. 2 tane yarım parça oldu. 

Terslerinden bu iki topu tekrar birleştirip diktim. 

İki yarım küre şeklini birleştirirken küçük bir aralık bıraktım.

Buradan yastık kılıfının düzünü çevirdim.

Sarı yastıkların üzerine renkli minik ponponlar diktim elimde.Sonra da içine elyaf doldurdum.

El dikişiyle açıklığı dikip kapattım.
Yaptığım yastıklar nasıl olmuş sizce? Yastıkları yapmak çok kolaydı. Ben çok beğendim, umarım siz de beğenmişsinizdir. Sawako Kuronuma’ya beni blogunda konuk ettiği için çok teşekkür ederim. Bu yastıklar gibi bir çok kendin yap proje yapıyorum blogumda. Bu linkten gidebilirsiniz. Ayrıca bir de çekiliş düzenledim. Çekiliş için de buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiler.."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkür ederim! :)
Fikrinizi belirtmekten çekinmeyin..
Unutmayın!Sadece link ve hakaret içerikli yorumları yayınlamıyorum!