Ortalıkta görünmüyorsam ya blog tasarımı yapıyor ya da kişisel meselelerimle uğraşıyorumdur.Belki de uzaylılar tarafından kaçırılmışımdır, kim bilir?

Çarşamba, Eylül 24, 2014

Kitap Yorumu : Yüzbaşının Kızı

Sawako kuronuma Çarşamba, Eylül 24, 2014
Merhabalar, bu aralar sürekli kitap alasım geliyor, bir de arkadaşlarla kitap değiş tokuşu yapınca elimde bir sürü okunmamış kitap birikmiş durumda...Bu kitabı da Misaki'den aldım, evinde lise zamanından kalan klasik roman koleksiyonu var, yani kendisi zoraki klasik kitap sponsorum olmuş durumda :))


Kitabın konusundan bahsedecek olursam; Pyotr Andreyich soylu bir ailenin çocuğudur, gezmeye zevkine oldukça düşkün bir çocuktur.Askerlik çağı geldiğinde, diğer soylular gibi rahat bir yerde zevki sefa bir şekilde askerliğini yapacağını düşünürken babasının kararıyla bütün planları alt üst olur.Çünkü babası, oğlunun sorumluluk sahibi bir vatansever olması için onu zorluklar yaşayacağı küçük bir yere gönderir, tabi yardımcısıyla birlikte...İşte bu hikayede  Pyotr Andreyich'in yaşadığı zorlukları, aşık oluşunu, bir tavşan kürkü ceketinin hayatını nasıl etkilediğini okuyacaksınız...

  Yüzbaşının Kızı adlı bu romanı ben çok beğendim..Okurken de hiç  sıkılmadım ama kitapta  Rusların, Kırgız Türkleriyle olan savaşları anlatılıyor, o kısımlarda Türklere barbar demeleri çok rahatsız etti beni...Hani Türklere barbar deyip sonra Türklere yapılan bir kısım; saçlarını kazıtmak,dillerini kesmek, sırtlarını rendelemek gibi işkencelerin dile getirilmesi de tüylerini diken diken yaptı..Savaşta kimsenin birbirine hoş davranmayacağını biliyorum ama Ruslar da pek insancıl sayılmazmış o dönemler...Neyse okumalısınız bu kitabı, öneririm :) 


10 yorum:

 1. Ne güzel çevrende anime/manga okuyan, kore dizisi izleyen insanlar var... (Misaki) Bana mı denk gelmiyor mu arkadaşlar acaba? Gerçek hayatta kime sorsam "Anime???? O ne ki??" şeklinde tepki alıyorum. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Misaki her şeyi okur ayırt etmez, ortak zevklerimizin olduğu da doğrudur :)

   Sil
 2. Resme daha dikkatli baktından sonra gelen yorum: Origamiye bayıldım!

  YanıtlaSil
 3. Zevkine güveniyorum Sawako.Ilk firsatta okuycam.Guzel tavsiyelerin icin tesekkurler.Devam et lutfen.Takipteyim. ;)

  YanıtlaSil
 4. Uuu işkenceleri düşününce içim bir tuhaf oldu. Çok üzüldüm :( Her millet sanki kendisi çok iyi bir haltmış gibi diğer milletlere sataşır. Bu hep böyle olmuştur. O dönemlerde öyle anılmak neyse de hala Türkler'i barbar diye adlandıranlar var. Bu yüzyılda böyle anılmak hoş olmuyor.
  Klasikleri severim ben de. Rus hikayeleri güzel oluyor, dönemi çok iyi anlatıyorlar genelde. Ama o isimler her defasında beni benden alıyor :) Benim seveceğim tarzda bir kitap, rastlarsam okurum ben de. Teşekkürler anlatımın için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle...Zaten bu kitabı okurken, rus gencin barbar dediği adama karşı tereddütlerini de okuyacaksın:) Beğeneceğini düşünüyorum, okumalısın o zaman :)

   Sil
 5. bu kitabı 1-2 sene önce bende okumuştum konusunu tam hatırlamıyorum ama beğendiğim bir kitap olduğunu hatırlıyorum :D sayende konusunu da hatırlamış oldum :D

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim! :)
Fikrinizi belirtmekten çekinmeyin..
Unutmayın!Sadece link ve hakaret içerikli yorumları yayınlamıyorum!