Ortalıkta görünmüyorsam ya blog tasarımı yapıyor ya da kişisel meselelerimle uğraşıyorumdur.Belki de uzaylılar tarafından kaçırılmışımdır, kim bilir?

Pazartesi, Temmuz 04, 2016

Bayan olmak zor zanaat #3- Elalem ne der?

Sawako Kuronuma Pazartesi, Temmuz 04, 2016

Kadın olmak birçok açıdan zordur; özellikle de Türkiye'de yaşayınca daha da zor... Kıl-tüy, kılık-kıyafet, makyaj, saç, oturma-kalkma şekli, erkek arkadaşlar, taciz-tecavüz, şiddet, psikolojik baskı ve daha bunlar gibi sayılabilecek birçok neden var, kadın olmayı daha da zorlaştıran. Aslında hepsine neden olan baskıyı tek bir cümlede özetleyebiliriz ''Elalem ne der?''Ülkemizde hatta sadece ülkemizde de değil dünyada kadın sanki bir ticari malmış gibi dış görünüşünden, davranışına her şeyiyle ağır ve acımasız bir şekilde eleştirilmekte.Kadının insan olduğunu unutan zeki erkeklerimiz, biz kadınları gaz çıkarmayan, tuvaletini yapmayan, kılsız, tüysüz, terlemeyen, saçı yağlanmayan, vücudu kalemle çizilmiş gibi kusursuz, yüzü yapay bebek gibi pürüzsüz kısacası plastik barbie bebek görmek istiyor. Bunu isteyen de genelde bir roll-on bile kullanmaktan aciz kıl tüy içinde kalmış sevgili erkeklerimiz. 
Bunları istemekle de kalmayıp karşılarında barbie bebek  gibi kızları göremeyince en ufak kusurları bile sanki kendileri mükemmellermiş gibi öyle bir eleştiriyorlar ki inanamazsınız.

Şu kız, ayı gibi kalçası olmasa güzel, şunun burnu Gargamel gibi, aaa bunun kol tüyleri benden fazla, şu eteğe bak kesin k***r,  o terlemiş mi ıyyy, şuna bak yer elması, o göğüs ne öyle belli bile olmuyor kadın dediğinin hatları olacak, ay şu çok şişko kız dediğin zayıf olur, o ne öyle kemikleri sayılıyor kadın dediğin etli butlu olacak... Kısacası her şeye söyleyecek sözleri yapacak eleştirileri var. Yaranabilmek mümkün değil.
Ne demek kadın dediğin böyle olacak? İnsanız biz plastik barbie bebek değil. 


Erkeklerle ilgili daha birçok problem var ama zannetmeyin ki bunu yapan sadece onlar. Bazen de kadınların en büyük düşmanları kadınlar olabiliyor, işte ''Elalem ne der?'' kısmı da en çok burada devreye giriyor. Tecavüze uğrayan bir bayan için ''Aman o da aranmasaymış.'' , ''O kadar dar giyinmeseymiş.'', ''Ne işi varmış sokakta.'' gibi cümleler kullanacak kadar acımazsız olabiliyorlar, asıl suçluyu suçlamak yerine zarara uğrayan hem cinslerini suçlamaktan çekinmiyorlar.Evet bunu söyleyen erkekler de var ama kadınlar beni çok daha fazla şaşırtıyor. 


Bu kadar mı? Tabii ki değil.Sevgiliniz olur, aman sakın ha dedikoducu teyzelerden biri görmesin. Sizi  sadece yan yana görürler, bir bakarsınız kulaktan kulağa çok farklı şeyler anlatılmaya başlanmış. 18 yaşınızı geçmenize rağmen sevgiliniz olduğu için yargılanırsınız, ama sizden üniversiteden hemen sonra evlenmenizi beklerler. Evlendiniz mi hemen çocuk yapın, yoksa bir başkasından kısır olduğunuzu duyabilirsiniz! Bir gün vakit bulamayıp bakımsız gezseniz sizden bakımsızı olmaz.
Daha neler neler... Kısacası eğitimsiz, cahil bir kesimde kadın olmak zor zanaat, robot olmadığınız sürece. :) Kendimizi ne kadar anlatırsak anlatalım onların görmek istediklerinden öteye gidemeyiz insanların gözünde.


Son olarak, erkek düşmanı olduğumu düşünmeyin tabii ki her erkek böyle değil, ama maalesef bunlardan çok var.Dedikoducu teyzelere gelince onlar her yerde, virüs gibi türüyorlar. Blogunda misafir yazar olma şansı verdiği için Sawako'ya teşekkürler, benim için farklı bir deneyim oldu.

Sawako'dan;

"Elalem ne der?" cümlesi eskiden olduğu gibi günümüzde de yaşantımızı etkileyen faktörlerin en başında geliyor.Biz elalemi umursayıp onların kalıplarına girmek zorunda hissediyorken onlar sıra kendilerine geldiğinde bütün kurallarını işlerine geldiği gibi evirip çevirip ortadan yok ediyorlar.Hani giyim kuşam üzerine bir fıkra vardır ya hocanın kızına yakışıyor diye, aslında durum tamamen ondan ibarettir.

Bilmeyenler için fıkra;

Karadenizde hoca camide vaaz veriyormuş:
-Kızlarımıza sahip çıkalım, çok açık giyiniyorlar, boya sürünüyorlar, zincir takıyorlar, kısa giyiniyorlar... derken cemaatten biri seslenmiş:
-İyi de hoca senin kızda bunları yapıyor.
Hoca cevabı verir:
-Şimdi Allah var, bizim kıza yakışıyor :)


Yazı için bloguma misafir yazar olan Sözlerimin Altyazısı blog sahibesine teşekkürler :) Siz de misafir blogumda misafir yazar olmak istiyorsanız bana bogurtlenrecelimiz@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

11 yorum:

 1. Yazdıklarnızın sonuna kadar katılıyorum.Bu ülkede,dünyada evrende kadın olmak hep zor ama zoru başarmak da bizim genlerimizde var demek ki :) Herşeye rağmen iyiki KADINIM diyebiliyorum <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ben de bir daha dünyaya gelecek olsam yine kadın olmak isterdim :)

   Sil
 2. Qadın olmağı bir addım geridə olmaq kimi görürü dünya. Dünya dedim çünki həm kişilər(erkekler), həm də qadınlar belə düşünür. Bu haqda 8 mart yazısı adı altında mən də yazı yazmışdım. Bərabərliyin olmadığı sahələr, yerlər haqqında.. Bir də belə danışanda aasən feministsən? deyirlər. -_- Sanki feminizm oğlan qatili bir qruplaşmaymış kimi :D Qadınların hüquqları tapdanmasaydı feminizmə də ehtiyac qalmazdiki.. ;) Həm dediyin kimi hər oğlan belə deyil ancaq çoxu belədir. Bir də bu mövzuları onlar oxusa bəlkə dəyişərlər ancaq çox zaman oxumur ya da mübahisə edir, yalnış düşünüdüyümüzü sübut etməyə çalışırlar. Ürəyim doludu bu mövzuda mənim rəy/yorum da uzandı getdi Sawakocan ^_^ Son dediyin zarafat/fıkra kimi hər kəs ilk özündən bir başlasa..

  YanıtlaSil
 3. Elalem denen gizli örgüt bizi bitirdi :D Fakat benim düşünceme göre bizlerde onların düşüncelerinden korktuğumuz için değişiyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet cogu kadın da bu durumu artık normallestigi için kabulleniyor ve çocuklarına da aşılıyor

   Sil
 4. Güzel bir yazı olmuş ama unutulan ve atlanılan o kadar çok şey var ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçimden geçenleri yazmaya çalıştım ama tabiki her şeyi yazmaya kalksak yaza yaza bitiremeyiz

   Sil
 5. Çok doğru bir konu. Şu elalem ne der mevzusu yüzünden daral geldi. Halt etmişsiniz siz. Kendi yedikleri haltlar boyunu aşmış ama gidip başkasını eleştiriyor. Sen önce kendini düzelt. Yakında erkek düşmanı değil ama insan düşmanı olup çıkabilirim. Kafayı yedirtir bu insanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle bir de çoğu insan kendi yaptıkları şeylerin ustunu bir başkası ayni şeyi yaptığında aşırı tepki vererek kapatmaya çalışıyorlar bu da ben delirtiyor

   Sil
 6. Annemin hep söylediği bir söz vardır; " şansımız olsa erkek doğardık" ne kadar kadın olmaktan gurur duysamsa bazen bu söze de hak vermiyor değilim.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim! :)
Fikrinizi belirtmekten çekinmeyin..
Unutmayın!Sadece link ve hakaret içerikli yorumları yayınlamıyorum!