Ortalıkta görünmüyorsam ya blog tasarımı yapıyor ya da kişisel meselelerimle uğraşıyorumdur.Belki de uzaylılar tarafından kaçırılmışımdır, kim bilir?

Perşembe, Aralık 05, 2013

Japonların tuhaf gelenekleri

Sawako kuronuma Perşembe, Aralık 05, 2013


Japonların geleneklerini internette araştırırken onların tuhaf, bizim geleneklerimize göre, geleneklerine rastladım ve bunları sizinle paylaşmak istedim.Okurken ben çok şaşırdım bakalım sizler neler hissedeceksiniz :)


Bir Japon'un sizi evine davet etmesi çok büyük bir olaydır.Genellikle bizdeki gibi misafircilik yoktur, görüşmek isteyen aileler dışarıda bir restoranda görüşür.Nadiren bir Japon'un evine davet edildiyseniz bu sizin için büyük bir onurdur, ama sakın ayakkabılarınızla içeri girmeye kalkışmayın, bir çuval inciri berbat edersiniz.


Japonya'da eve kimse pabuçla girmez, zaten kapıdan girince önünüzde Çin Seddi gibi bir terlik ordusu ile karşılaşırsınız.


Ev sahibi size çay ikram ettiyse, bu artık gitme vaktinizin geldiğini gösterir, çayı içip hemen kalkmanız lazımdır.


İlk 3 paragraftan anlayacağımız, Japonlar pek de misafirperver sayılmıyorlarmış, neyse 2.sini çıkartalım o temizlikle alakalı :)


Genellikle genç kızlar evlenir evlenmez işi bırakır ve evinin hanımı olurlar.Yalnızca evin erkeğinin kazancı ailenin geçimi için yeterlidir.Hanımlar, çocukları ve ev işleri ile ilgilenir, ailenin bütün parası hanımdadır, tüm harcamaları hanımlar yapar, restoranlarda bile hanımlar ücreti öder.

Hanımlar arta kalan zamanlarında spor yapar, arkadaşları ile dışarıda buluşur, mağaza gezer.Gündüz saatlerinde kafelerde, restoranlarda 65-70 yaşın altında erkek görmek imkansızdır, çünkü erkekler gündüz saatlerinde iştedir.Japonya'da kimse kimseye karışmaz, isterseniz en olmadık bir kıyafeti giyin ve ortada dolaşın. Yalnızca çaktırmadan bir kere bakarlar ve kafalarını çevirirler.


Gözünü dikip bakmak çok ayıptır, bu nedenle trenlerde uyumasalar bile herkes gözünü kapatır, uyuyor gibi davranır. En kalabalık trende bile kimse sizi rahatsız etmez, hırsızlık olayı yoktur.


Bir hanım gece çok saatte bile yalnız başına dolaşabilir, içki içmeye veya yemek yemeğe bir yere gidebilir kimse rahatsız etmez.


Hazırlanın kızlar Japonyaya gidiyoruz bu maddeler tam bize göre :)) Alışveriş, huzur rahatlık var:))

Bisikletinize bıraktığınız bir çanta akşama kadar kimse ellemeden aynı yerinde durur.Japonlar rüzgar sörfü yapanlar hariç denize girmeyi fazla sevmez ama kaplıcalar onlar için en büyük zevk kaynağıdır.Volkanik dağlar çok olduğu için, hemen hemen her yerde kaplıcalar vardır-sanırım bu da onların beyaz ten meraklarından kaynaklanıyor, onlara göre beyaz ten masumluğun simgesi-.


Japonlar yalnız duş almaz, her gece evde bizdekilerden daha derin olan özel kuvvetleri su ile doldurulur ve bütün aile tek tek bu suya girip keyif yaparlar.Kışın bizdeki gibi evlerde bütün odalar ısıtılmaz, evler küçük olduğu ve fazla pahalı olmadığı halde bunu israf sayarlar, yalnız oturdukları odayı ısıtırlar.

İş yeri evin erkeği ve aile için her şeydir, hanımlar eşlerinin en verimli şekilde çalışabilmesi için ellerinden geleni yapar, erkeğin işten geç gelmesi hiçbir zaman problem edilmez.


Karı koca arasındaki en buyuk kavga belki kapıyı biraz kuvvetli kapatmak seklinde olur. Sözle kavga yoktur.Toplum hayatında sözden ziyade,bakışlarla kızgınlık anlatılır.Evde de iş yerinde de bu böyledir. Fazla konuşulmaz ama hareket ve bakışlar her şeyi ifade eder.İş yerinde bir toplantıda konuşanlar genellikle gençlerdir, yüksek rütbeliler yalnızca dinler ve sonunda karar verir.


Torpil diye bir şey yoktur, yaşı ve tecrübesi üstün olan ileridedir hep.Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur.Hafifçe eğilerek selam verilir.El teması yoktur. Bir çocuğun bile basını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.

Kadınlar maddi olarak çok kuvvetli oldukları halde eslerine karşı çok saygılıdır.


Kadının ve erkeğin arkadaşları farklı olabilir, bizdeki gibi karı-koca beraber toplantılara gidecek diye bir olay yoktur, çünkü birinin sevip diğerinin sevmediği bir insanla, ikisinin de görüşmesine neden yoktur.


Eşler arasında hürriyet oldukça fazladır. Evin kadını gece arkadaşları ile buluşmaya eşi olmadan gidip, istediği saatte dönebilir.


Saygı her şeydir, evde, işte, toplumda herkes birbirine saygılıdır,ülkesine saygılıdır.Elbiselerinden kopan bir ip parçasını bile yere atmazlar, başkalarının hakları kendi haklarından önce gelir.


Grup psikolojisi ile yasarlar, bu yüzden hiç yalnız değillerdir.


minikjaponyadan alıntıdır.


Ve çıkardığım sonuç şu, Japonlar bizim kadar samimi insanlar değiller, pek fazla misafirperver de sayılmazlar ama kadınlar için cennet gibi yer:)) Tabi gerçek şeklini Japonya'da yaşayanlar bilirler!

Grup psikolojisiyle hareket etmeleri  de birçok zorluğu milletçe birbirlerine kenetlenerek atlatabilmelerini sağladı.Bir de hiç unutmuyorum birkaç yıl önce babamla birlikte haberleri izliyorduk, Japonya'da deprem olmuştu ve halk şişe su için sıraya girmişti.Sırada şişe suların yanından geçmelerine rağmen hiçbiri sırayı bozmadı ve sulara dokunmadan, sularını almayı beklediler.Olması gereken de buydu ama bizi şaşırttı.Adalet kavramına önem veriyor olmalılar...

15 yorum:

 1. Gerçekten de kadınlar için cennet gibi bir yermiş :) Fakat böyle okuyunca gelenek görenek gibi değilde kuralmış gibi görünüyor. Yaptığın her şeyde dikkatlı olman lazım herhalde aman yanlış anlaşılmayayım diye :) Tabii bu söylediğim orada yaşayanlar için değil de bizim gibiler için geçerli. Ne diyeyim valla ben orada yaşayamam sıkılırım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence güvenilir olması güzel bir şey, rahatsın...Bir de erkekler çalışsın kadınlar alışverişe gitsin spor yapsın hey gülüm hey hayat onlara güzel:)) Ama misafirperverlikte öndeyiz hem de açık ara farkla, yarışamazlar bizimle :))

   Sil
  2. Kesinlikle güvenilirliği hakkında diyeceğim yok zaten. Ayrıca o alışveriş olayına falan da katılıyorum. Ben daha çok insan ilişkilerinden -selamlaşma, misafirperverlik, kendini ifade etme biçimi- bahsediyorum. Bu konuda çok soğuk geliyorlar bana.. :)
   Şu dünyada bizim kadar misafirperver bir millet var mıdır ki zaten :))

   Sil
  3. Aslında o kadar soğuk değiller karşılaştığımızda tokalaşarak hatta sarılarak selam veren Japon arkadaşlarımda var *-*

   Sil
  4. Genel olarak ciddi yapıdalar, belki de soğuk gözükmeleri ondan kaynaklanıyordur :)

   Sil
 2. Tam kadinlarin yasayacagi yer :) ayakkabiyla eve girmek burda en sewmedigim sey . Herkesi uyarmaktan dilimde tuy bitti keske buraya bir iki japon el atsa :) ne kotuymus misafirperver degillermis. Biz cay kotsak bu git artik degil otur kiz hiic isim yok wallahi anlima gelir :)
  Cok eglenceli bir yazi olmus :))
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizdeki misafirperverlikle yarışamazlar zaten:)) Biz de çay başlangıç gibi bir şeydir, kekler, poğaçalar v.b. hamur işleri gelir, meyveler gelir, en sonda da Türk kahvesi gelir ama bu kapanış değil otur bir iki sohbet daha edelim anlamını taşır:) Samimi insanlarız:))

   Sil
 3. 32 SENEDIR JAPONYA'DA YASIYORUM, YAZILANLARIN COGU DOGRU DA EVSAHIBI CAY IKRAM EDINCE GITMA ZAMANI GELDIGI KONUSUNU ILK DEFA DUYDUM. BUGUNE KADAR GORDUKLERIMIN TERSINE. BELKI ESKIDEN BELLI BIR BOLGEDE OYLE BIR ADET VARDI.
  Hakan DURUCAY

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi olabilir.Belki birçok insan bilmez ama Türklerde de çay bardağının üstü çay kaşığıyla kapatıldığı zaman çay almayacakları anlamına geliyormuş, ben bunu yıllar sonra öğrendim:)

   Sil
 4. Bende japonyada yaşıyorum gayet huzurlu ve düzenli bir ülkr misarperver olmayabilirler ama adalet düşünceleri bile bizim müslümanlarımızdan dahada adaletli çok iyi insanlar seviyorum burayı yaşanılası yer :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adalet düşüncelerine kesinlikle hayranım...Büyük felaketlerde bile edepli davranış şekilleri bizi etkiledi .. :)

   Sil
  2. birde bardağın diğer tarafından bakın mesela erkeksel gelenekler

   Sil
 5. Gerçekten de evlendikten sonra çalışamıyorlar mı acaba? o.O Yani bu kesin bir kural mı yoksa sadece bazı aileler ya da tercih edenler için mi geçerli merak ettim. Bu konuda bilginiz var mı?

  Aslında beyaz tene meraklarının masumluğun simgesi olmasından ziyade, çok eskiden asil ailelerin, dışarıda iş yapmaları için birçok işçi tuttuklarından dolayı kendilerinin güneş altında vakit geçirmemeleri ve de bronzlaşmamaları ve beyaz kalmaları olduğunu okumuştum. Doğal olarak beyaz olan insanlar zengin bir sınıfı ifade ettiğinden dolayı zamanla asaletin simgesi haline gelmiş.. İnsanlar işte. :)

  Kadınların maddi güçlerini elinde tutmaları eşlerine karşı saygısızlık yapacakları anlamına gelmez. Bunun böyle algılanması yanlış bir durum değil mi sizce de? Sorunlar maddi güçten değil, evli insanların birbirine yaptığı saygısızlıktan kaynaklanıyor. Haksızlıklar, ego, öfke, yanlış toplum bilinci..

  Gerçekten saygı konusunda bu kadar titizlerse takdiri hak ediyorlar. Çünkü saygının olduğu yerde kötülüğün işi olamaz diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

  Dediğin gibi kadınlar için cennet gibi sayılabilecek bir seviyede. :) Ayrıca sırayı bozmadan su şişesi almaya çalışmaları örneği.. Gerçekten yüksek bir saygı ve toplum bilimci gerektiriyor. Şaşırmanız çok doğal. Hiç alışık değiliz böyle görüntülere. Ancak gerçek milliyetçiliğin bu olduğunu düşünüyorum. Yani vatandaş olduğun ve senin de diğerleri ile aynı haklara sahip olduğun bilinci. Yalnızca konuşmak ama hiçbir şey yapmamak değil.

  ancak Japon kadınlarının Japon erkeklerinin duygularını ifade etmemelerinden şikayet ettiklerini de bir Japon'dan duymuştum. :) Yani saygı çok önemli ancak sevgi de canlıları birbirine bağlayan şey. Ben açıkçası sevmek kadar sevdiğini ifade etmenin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yarın yaşayıp yaşamayacağımızı bilemiyoruz nihayetinde..

  Çok teşekürler. Çok güzel bir araştırma. :)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim! :)
Fikrinizi belirtmekten çekinmeyin..
Unutmayın!Sadece link ve hakaret içerikli yorumları yayınlamıyorum!