Ortalıkta görünmüyorsam ya blog tasarımı yapıyor ya da kişisel meselelerimle uğraşıyorumdur.Belki de uzaylılar tarafından kaçırılmışımdır, kim bilir?

Çarşamba, Kasım 20, 2013

Kore'de Eğitim Sistemi

Sawako Kuronuma Çarşamba, Kasım 20, 2013

Kore’de çocuklar 6 yaşında 6 yıllık ilkokul ile eğitim serüvenine başlıyorlar. 12 yaşından 14 yaşına kadar 3 yıllık ortaokul, 15 yaşından 17 yaşına kadar 3 yıllık lisede okuyorlar. Bu yaştan sonra 4 yıllık üniversiteye başlıyorlar. Bunların dışında 2 yıllık ön lisans ve meslek okulları da vardır.

Kore devleti eğitim sistemine oldukça önem vermektedir. Sadece Seul kentinde 2770 okul bulunmaktadır. Bunların 1370′i anaokulu, 512′si ilkokul, 352′si ortaokul, 15′i yüksekokul ve 36′sı üniversitedir.Kore’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar yabancı dilde eğitim veren okullara kendi seçimleri doğrultusunda eğer ikametleri varsa kaydolabiliyorlar.


Anaokulu


Burada çocuklar ilkokula hazırlanır ve ortalama günde 3 saat burada bulunurlar.


İlkokul


Burada amaç çocuklara temel eğitim vermek ve onları duyarlı bir vatandaş olma yolunda ilk adımlarını atmalarında yardımcı olmaktır. Yılda yaklaşık 220 gün süren bu eğitim döneminde ahlak eğitimi, Kore dili, toplumsal incelemeler, matematik, fen, müzik, resim, el sanatları, beden eğitim ve kabiliyetlerini keşfetmelerini sağlayan dersler ve eğitimler verilir.


İlkokul öğretmenlerinin tamamı 4 yıllık üniversite mezunudur.


Ortaokul


İlkokulu bitirmiş olan 12-14 yaşlarındaki çocuklar ortaokula başlamaya hak kazanır. 11 temel yada zorunlu dersten oluşan bu dönem de mesleki kurslar ve seçmeli derslerle mesleki yönlendirme yapılır.


1970 yılında ortaokullarda ki öğrenci-öğretmen oranı 42,3 iken bu rakam 2000 yılında 20.1 olmuştur.


Lise


Liseye girişte öğrenciler kendilerine tamamıyla yön verecekleri bir döneme gelmiş olurlar. Kişinin karakteri, girişimciliği, analitik düşünme yeteneği, kabiliyetleri ve hedefleri doğrultusunda bir liseye giderler. Ülkede 2 farklı lise vardır. Genel ve meslek liseleri olmak üzere ikiye ayrılan liseler özellikle mesleki açıdan oldukça iyi eğitim vermektedirler. Meslek liselerine (tarım, teknisyen, ticaret, deniz incelemeleri) girecek öğrencilerin bir çok seçeneği vardır. Her okul kendi yaptığı özel bir sınavla öğrenci alır. Genel liselerde ise fen, yabacı dil, resim alanında çalışan özel alan okulları da vardır.


Üniversite


Ülkede yüksek öğrenim 7 kategoride eğitim vermektedir.


1-         Kolej ve Üniversiteler


2-         Endüstri Üniversiteleri


3-         Eğitim Üniversiteleri


4-         Küçük Kolejler


5-         Havacılık ve Haberleşme Üniversiteleri


6-         Teknik Kolejler


7-         Çeşitli Enstitüler


Lisedeki başarı durumu, bu program için yeterliliği ve ülke çapındaki bir sınav sistemi ile üniversitelere öğrenciler kabul edilir. Bunun yanında bazı üniversite ve enstitüler kendi yaptıkları sınavlarla öğrencileri alırlar.


Devlet üniversite eğitiminde aşırı yüklenme ve çeşitliliği kontrol altına almaya çalışmakta ve üniversiteye gelen öğrenciye uzmanlaşmak istediği konu ile ilgili en uygun eğitimi vererek ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilen bireyler yetiştirmeye çaba göstermektedir. Ayrıca üniversiteler kendi çalışma alanlarıyla ilgili olarak özel sektörle iş birliği yapmakta karşılıklı bilgi alışverişi ile birlikte daha kaliteli bir eğitim ortamının oluşturulmasına çalışmaktadırlar.Umarım paylaşım işinize yaramıştır.Her zaman dizi, film paylaşımı yaptığımız fark ettik, bu yüzden artık Asya ile hem kültürel hem sosyal her şeyi araştırıp bu blogda yayınlayacağız, malzemeleri bulursak yemek tarifleri de dahil :) Bizi takipte kalın ;)

4 yorum:

 1. Sevgili Sawako,
  Sayfanı ziyaret ettiğimizde bize Kore şarkıları dinleme imkanı tanıman çok hoş fakat şunu bilmeni isterim ki, ofiste, kahve molalarında sayfanı ziyaret etmek gibi bir şansım yok. Çünkü herkesin aynı yerde çalıştığı, açık alana sahip bir ofiste çalışıyorum ve senin de takdir edeceğin üzere bir anda başlayan şarkı vs. pek hoş olmuyor. Özellikle yanımda veya karşımda oturan arkadaşlar konferans görüşmenin ortasındalarsa :)
  Çift kulaklık + hoparlör sistemiyle çalıştığımız için, her zaman sayfayı açmadan sesi kısma imkanım da olmuyor. Blogroll'dan tıkladığım sayfanın sana ait olduğunun farkına varmayabiliyorum veya sayfanda müzikli karşılama sistemi :) olduğunu unutmuş oluyorum.
  Benim durumumda bir çok izleyicin olduğuna eminim.
  Bu konuyu dikkate alırsan sevinirim.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Sittirella :) Daha 3 gün önce kaldırdım, sayfanın yüklenmesini zorlaştırıyor diye...Kaldırır kaldırmaz tekrar yüklemem istendi, seni çok iyi anlıyorum,bazen ben bile aynı olayı yaşıyorum.Dediklerini dikkate alıp blogda anket oluşturacağım, sonuçlarına göre karar vereceğim kaldırıp kaldırmayacağıma :)

  YanıtlaSil
 3. Iki yazar olduğunu şimdi farkettim:)
  Ellerinize sağlık. Böyle emek verilip arastirilmis yazıları çok seviyorum.

  YanıtlaSil
 4. Beğenmene sevindim, teşekkür ederim:) Diğer arkadaşım arada bir uğruyor işte :))

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim! :)
Fikrinizi belirtmekten çekinmeyin..
Unutmayın!Sadece link ve hakaret içerikli yorumları yayınlamıyorum!